Otevřít menu

Na úvodní stranu Místní knihovna v Šelešovicích

MegaKnihy.cz Magnesia Litera Babička a dědeček do školky
Návštěv :
Celkem : 2343
Týden : 2
Dnes : 0
podrobnosti

 OBRÁZEK : odcas.jpg

Týdeník prOBRÁZEK : 4__180x229_vlasta.jpgo ženy plný rozhovorů, reportáží, módy, kosmetiky a receptů. Moderní český týdeník pro současnou ženu. Časopis pro chvíle pohody a s blízkým vztahem ke čtenářům.

 Věděli jste, že …

 Vlasta – je nejstarší v současnosti vycházející český časopis pro ženy. Časopis založila v lednu roku 1947 dr. Milada Horáková, poslankyně a právnička, se svými spolupracovnicemi z Rady čs. žen, jejíž byla předsedkyní. Jméno časopisu vybraly podle mytologické bojovnice Vlasty, vůdkyně vzbouřených dívek v tzv. dívčí válce, v němž je obsažen i (tehdy v poválečném období hluboce procítěný) výraz vlast. První šéfredaktorkou byla spisovatelka Nina Bonhardová. Vlasta se rychle stala oblíbeným ženským periodikem – náklad v prvním roce činil úctyhodných 100 000 výtisků. Časopis si předsevzal být nejen zdrojem zábavy, ale i informací a osvěty. Vedle sebe se zde pravidelně objevovaly móda, zdravá výživa, dopisy a otázky čtenářek, povídky či básně, informace o nových filmech. Pro děti měla Vlasta přílohu Sluníčko sedmitečné.

Na obálce prvního čísla se objevil manželský pár prezidenta Edvarda Beneše a jeho nesmírně oblíbené a populární manželky Hany. Sídlo redakce bylo zpočátku v podkroví budovy Melantrichu na Václavském náměstí, příští rok se přestěhovala do paláce Dunaj na Národní třídě; zde vypukl nedbalostí požár (který strávil kromě vybavení všech tří místností i do tisku kompletně připravené číslo). Po krátkém provizorním období našla redakce sídlo v pasáži Práce v Jindřišské ulici, poté postupně v ulicích Žitné, Malé Štěpánské a Lomnického, kde od roku 2005 sídlí dodnes.

S nástupem komunistického režimu se tvář Vlasty poněkud změnila, časopis se stal orgánem Československého svazu žen a byl do jisté míry zpolitizován; časopis byl „obohacen“ o stránky věnované dobovým politickým projevům. Oblíbené rubriky nicméně nezmizely, zákonitě však reagovaly na realitu života. Vlasta zůstala jediným periodikem pro ženy a jako taková dosahovala neuvěřitelného nákladu až 840 000 výtisků.

Po revoluci v roce 1989 přestala být Vlasta jediným týdeníkem pro ženy v České republice, na trhu se objevila řada časopisů, které jí konkurují. Přesto si stále udržuje pozici nejčtenějšího týdeníku pro ženy, nepochybně díky vysoké profesionální úrovni jak obsahu, tak formy.

Wikipedie.cz


OBRÁZEK : 6__180x229_zahradkari.jpgZahrádkář 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ  s přílohou Zahrádkářka

Od roku 1969 je stále nejčtenějším zahrádkářským časopisem u nás. Čtenáře pravidelně seznamuje se všemi novinkami v zahrádkářském světě, radí při práci na zahradě.

Tradičně se věnuje pěstování ovoce, zeleniny květin i okrasných dřevin, značnou část věnuje ochraně rostlin, zve na výstavy. Volnou chvíli vám zkrátí křížovka o ceny a další zajímavosti.

Vzhledem k širokému záběru má od roku 2005 pravidelnou přílohu Zahrádkářka, ta je určena především ženám, pomůže s aranžováním květin, napoví při použití bylinek k léčení i kosmetice, poradí v kuchyni při vaření i zpracování zahradních plodin, inspiruje k výrobě drobných dekorativních doplňků.

Vydavatelem časopisu je Český zahrádkářský svaz o.s. (ČSZ). Zahrádkaření má hluboké kořeny. Pramení z dob, kdy jsme začali s pěs­to­vá­ním rostlin. Již tehdy nám zdravé po­ros­ty, plné záhony a kve­toucí rostliny činily potě­šení, naznačovaly bohatou úrodu a větší šanci na přežití. Dnes nám již o přežití nejde, ale radost ze zah­ra­dy zůstává.